Saules kolektori

Kopš 2017. gada 15. maija SAC “Rožlejas” darbojas saules kolektori, kas uzstādīti Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākuma 19.2. “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”, 2.1. rīcības “Atbalsts sabiedriskām aktivitātēm neformālās izglītības pakalpojumu attīstībai, sociālās aprūpes un aizsardzības, veselības saglabāšanas un rehabilitācijas pakalpojumu attīstībai” projekta “Saules enerģijas izmantošanas tehnoloģisko risinājumu uzstādīšana AAPC “Rožlejas”” ietvaros.

SAC “Rožlejas” ir sava katlu māja, kur apkurei tiek izmantotas kokskaidu granulas. Siltais ūdens tiek lietots klientu personīgās higiēnas nodrošināšanai, trauku mazgāšanai, telpu uzkopšanai. Ziemas periodā siltais ūdens tiek sagatavots katlumājā. Pirms projekta realizācijas, apkures sezonai beidzoties, ūdens tika sildīts izmantojot elektriskos sildītājus – boilerus.

Sākot no 2017.gada un līdz šim brīdim, apkures sezonai beidzoties un 6 mēnešu garumā, sāk darboties saules kolektori, kā rezultātā periodā, kad nav apkures, siltā ūdens temperatūra no saules kolektoriem tiek nodrošināta atbilstoši centra saimnieciskajām vajadzībām (klientu mazgāšana, telpu uzkopšana, trauku mazgāšana) pietiekamā daudzumā, bet, ja laiks ir apmācies un saules enerģijas nepietiek, tad automātiski ūdens padeves sistēma pieslēdzas elektrībai, un ūdens tiek uzsildīts izmantojot elektroenerģiju.

Elektrības patēriņš 6 mēnešu griezumā (maijs-oktobris) 2016.gadā pirms projekta iesniegšanas bija 26 749 kWh, bet 2022.gadā samazinājies uz 20 574 kWh. Izvērtējot elektroenerģijas patēriņu pirms un pēc projekta realizācijas, var secināt, ka, pateicoties saules kolektoru uzstādīšanai, enerģijas patēriņš ir nedaudz samazinājies.

Saules kolektoru apkalpošana tiek veikta attālināti, un sistemātiski tiek monitorēta to darbības situācija - ja ūdens temperatūra ir nepietiekoša, tad SAC ”Rožlejas” informē par situāciju saules kolektoru apkalpošanas sniedzēju, kas ar interneta starpniecību saregulē situāciju, bet nepieciešamības gadījumā objekts tiek arī apsekots.

Uz 31.12.2022. centra pakalpojumus vidēji izmantoja 35 klienti, kuriem tika nodrošināti kvalitatīvi alternatīvās aprūpes pakalpojumi.

Logo