No 2025. gada 1. jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – efektīvs un mūsdienīgs risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraide papildina jau esošos informēšanas kanālus un turpmāk kalpos kā viens no agrīnās brīdināšanas instrumentiem.
Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai nekavējoties brīdinātu konkrētā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram: bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem u.c. gadījumiem.
Šūnu apraides tehnoloģijas būtība:
Šūnu apraides tehnoloģija ir mobilajos telefonos (viedtālruņos, “podziņ-telefonos”) iestrādāta funkcionalitāte, kas nodrošina iespēju telefona ekrānā uzrādīt atšķirīgu brīdinājuma paziņojumu, kuru noteiktā teritorijā pārraida mobilo sakaru torņi. Šis paziņojums un tā skaņas signāls telefonā ir atšķirīgs no ierastajām īsziņām (SMS), e-pasta vēstulēm, sociālo tīklu ziņām un telefona paziņojumiem.
Šūnu apraide ir viena no valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas sastāvdaļām, kura nodrošina iespēju agrīnās brīdināšanas ietvaros apziņot Latvijas teritorijā personas par iespējamiem apdraudējumiem.
Vēstījumi sabiedrībai:
· Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – efektīvs un mūsdienīgs risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraide papildina jau esošos informēšanas kanālus un turpmāk kalpos kā viens no agrīnās brīdināšanas instrumentiem.
· Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai nekavējoties brīdinātu konkrētā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram: bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem u.c. gadījumiem.
· Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus:
o Sarkanais brīdinājums (Presidential Alerts)
o Oranžais brīdinājums (Extreme Alerts)
o Dzeltenais brīdinājums (Severe Alerts)
o Bērna pazušanas brīdinājums (Missing Child Alerts)
o Apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts)
o Mācību brīdinājums (Exercise Alerts)
· Šūnu apraides paziņojumi nav SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.
· Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio – tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā.
· Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni.
· Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz “podziņtelefoniem”, ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
· Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā.
· Kā jebkura tehnoloģija arī šūnu apraide nepārtraukti tiek tehnoloģiski pilnveidota, lai tā spētu atbilst jaunākajām mūsdienu tehnoloģijas iekārtām.
· Šūnu apraides paziņojums - tā skaņas signāls un vizuālais izskats ir atšķirīgs no ierastajām īsziņām (SMS), e-pasta vēstulēm, sociālo tīklu ziņām un telefona paziņojumiem. To nebūs iespējams pārsūtīt, atvērt, izdzēst. Tādēļ ikvienam sabiedrības loceklim ir jācenšas atšķirt šīs ziņas no krāpniecības mēģinājumiem.
Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji. Tālruņu lietotājiem jāņem vērā, ka Android ierīcēs Paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. Apple ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc Paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.
Iedzīvotāji tiek aicināti regulāri atjaunināt sava tālruņa operētājsistēmu, lai nodrošinātu korektu un savlaicīgu šūnu apraides paziņojumu saņemšanu.
Šūnu apraides ieviešanas projekta izmaksas bija 3,4 miljoni eiro, no tiem 2,9 miljoni eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums.