Uzņēmējdarbība Vide
Sieviete ar tīkliņmaisu, kurā ievietoti apelsīni un teksts par godīgu tirdzniecību

Viduslatgales pārnovadu fonds aicina uzņēmējus un citus interesentus piedalīties tiešsaistes vebinārā “Godīgā tirdzniecība: vai iepērkoties var izglābt pasauli?Korporatīvās sociālās atbildības seminārs uzņēmējiem.

Nesen lielveikali Latvijā sacentās par pircēju uzmanību, piedāvājot iegādāties banānus par zemām cenām. Sociālie tīkli vai drebēja no jokiem par banānu sulas spiešanu, banānu vīna gatavošanas un citām asprātībām. Tomēr mēs daudz nezinām par to, kā šie “lētie” banāni ir iegūti. Vai banānu plantācijās nodarbinātie strādnieki saņem godīgu samaksu par savu darbu un tiek ievērotas viņu cilvēktiesības? Vai esam droši, ka banānus nevāc bērni, kuriem būtu jāmācās skolas solā nevis jāstrādā savam vecumam nepiemērots darbs? Vai zinām, ka šo banānu audzēšana nepiesārņo vidi?

Šos jautājumus mēs varētu uzdot arī par mūsu pirktajām drēbēm, viedtālruņiem, šokolādi, kakao, kafiju tropiskajiem augļiem un daudziem citiem ikdienas patēriņa produktiem un to izejvielām. Šo produktu izcelsme nereti saistās ar attīstības valstīm, kurās likumi, kas sargā cilvēktiesības un nosaka minimālo algu, bieži nestrādā vai strādā vāji. Tomēr skaidrība par produktu izcelsmi, kā arī drošība par vides prasību un cilvēktiesību ievērošanu produktu ražošanā kļūst pieprasīta Eiropas un Latvijas pircēju vidū. Pircēji jautā: “Kā mēs varam zināt, ka mūsu pirktie produkti ir ražoti sociāli atbildīgi un videi draudzīgi?” Šeit talkā var nākt Godīgā tirdzniecība.

Godīgā tirdzniecība (angl. – Fair Trade) ir kustība, kas iesākās 20. gadsimta vidū, kad vairākas nevalstiskas organizācijas sāka veidot īsākas piegādes ķēdes. Tās pārdeva dažādus nabadzīgo valstu iedzīvotāju ražotos produktus, nodrošinot, ka cilvēki, kas ražojuši šos produktus, saņem godīgu samaksu, papildu ieguldījumus vietējo kopienu labklājībā un cita veida atbalstu.  Šobrīd šī kustība ir izaugusi līdz vairākām sertifikācijas sistēmām un marķējumiem, kas pazīstami visā pasaulē. Tās sertificē pārtikas produktus, kokvilnu, futbolbumbas, grieztos ziedus, dārgmetālus un citus produktus vai to izejvielas. Šie marķējumi palīdz patērētājiem atpazīt produktus, kuru izejvielas ir ražotas, ievērojot Godīgās tirdzniecības principus.

Lektori – biedrības “Zaļā brīvība” aktīvisti – ilgtspējīga patēriņa projektu vadītāja Ariana Apine un brīvprātīgais ar nozīmīgu pieredzi Godīgas tirdzniecības projektos Valters Kinna vebinārā stāstīs par Godīgo tirdzniecību un tās principiem. Vebinārā:

  • iepazīsimies ar Godīgās tirdzniecības marķējumiem un dažādiem ekomarķējumiem;
  • iegūsim priekšstatu par Godīgās tirdzniecības produktu tirgošanu un to, kā norit Godīgās tirdzniecības produktu sertifikācija;
  • iepazīsimies ar Godīgās tirdzniecības draugu un atbalsta kustību “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību”.

Īpaši aicinām uz vebināru uzņēmējus un organizācijas, kurām rūp savas darbības sociālā un vides ietekme. Vebinārā būs arī praktiska informācija par kustību “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību”, kurā var iesaistīties veikali, kafejnīcas, restorāni, viesnīcas, biroji, kopienas, izglītības iestādes, preču ražotāji un citi interesenti! Priecāsimies, ja vebinārs palīdzēs Tavam uzņēmumam vai organizācijai kļūt par Godīgās tirdzniecības vēstnesi savā ciemā, pilsētā vai novadā!

Seminārs notiks 16. novembrī no plkst. 13:00 līdz 16:00 ZOOM platformā.

Pieteikties semināram šeit: https://forms.gle/19bzBEVkJHqHawMMA

Vebinārs ir daļa no Korporatīvās sociālās atbildības semināru cikla uzņēmējiem. Aktivitāti finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina caur Norvēģijas un EZZ grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Projekta partneri semināru īstenošanā Preiļu novada dome un Līvānu novada dome.