Vecākiem der atcerēties, ka bērnu līdz 7 gadu vecumam nedrīkst atstāt bez pieaugušo vai personas, ne jaunākas par 13 gadiem, klātbūtnes. Tas nozīmē, ka septiņu gadu vecumu nesasniegušu bērnu nedrīkst atstāt vienu nedz mājās, nedz tas drīkst viens pats iziet ārpus mājām. Bērnam obligāti jābūt ar kādu kopā, tas var būt, piemēram, jau 13 gadu vecumu sasniegušais brālis vai māsa, vecmāmiņa, kāda cita vecāku uzticības persona.

2010.gada Līvānu novada domes saistošie noteikumi Nr.22 “Par sabiedrisko kārtību Līvānu novadā” nosaka, ka nepilngadīga  persona  vecumā  līdz  16  gadiem laikā  no  22.00  līdz  06.00  un nepilngadīga persona vecumā no 16 gadiem līdz 18 gadiem laikā no 24.00 līdz 06.00 nedrīkst atrasties uz ielas un citās sabiedriskās vietās bez vecāku vai personu, kas realizē vecāku varu, pavadības. 

Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka Policija ir tiesīga aizturēt personu, kurš nav sasniedzis 16 gadu vecumu un atrodas sabiedriskā vietā bez vecāku, aizbildņa, audžuģimenes, bērnu aprūpes iestādes vadītāja vai viņu pilnvarotas pilngadīgas personas klātbūtnes. Šādā gadījumā vecākiem vai personai, kuras uzraudzībā bērns atrodas, var uzlikt sodu, balstoties uz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu.

Ikvienam pieaugušajam, redzot, ka kādam bērnam draud briesmas vai nepieciešama jebkāda veida palīdzība, ir pienākums rīkoties atbilstoši situācijai. To pat paredz likums.

Labklājības ministrija ir sagatavojusi septiņus rīcības soļus tieši šādiem gadījumiem! Iepazīsties un paturi tos prātā, lai gadījumā, kad šāda situācija rodas, zini, kā rīkoties. Pats galvenais – neesi vienaldzīgs!

Rīcības plāns, ja uz ielas satiec nepieskatītu bērnu:

1. solis. Novērtē, vai bērnam nepieciešama palīdzība. Ja viņš izskatās nobijies vai noraudājies, pieej klāt un pajautā, vai ir nepieciešama palīdzība. Ja bērns saka „nē”, tas vēl nenozīmē, ka ar viņu viss ir kārtībā. Bērns var būt sabijies no sveša cilvēka uzmanības.

2. solis. Ja redzi bērnu, kurš izskatās līdz septiņu gadu vecumam, noskaidro viņa vecumu, jo Latvijā likums aizliedz bez uzraudzības atstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam. Pat ja šobrīd bērns izskatās priecīgs, viņš jau nākamajā brīdī var nenovērtēt kādus riskus uz ielas vai citur.

3. solis. Izvērtē vietu, kur bērnu redzi, un diennakts laiku. Ja bērns atrodas bīstamā vai vientulīgā vietā vai viens tumšā diennakts laikā, tie ir papildu faktori, lai iesaistītos.

4. solis. Pajautā, vai bērns zina, uz kurieni dodas, un vai zina, kur tas atrodas.

5. solis. Ja bērns atbild nenoteikti, pavaicā, vai vajag piezvanīt kādam viņam tuvam cilvēkam – mammai, tētim, vecvecākiem, skolotājai.

6. solis. Ja bērns atbild nenoteikti, pavaicā, vai bērns jūtas labi. Var gadīties, ka viņam nepieciešama medicīniskā palīdzība.

7. solis. Ja bērns patiešām ir apmaldījies vai arī viņam nav septiņi gadi, paliec kopā ar bērnu, kamēr atbrauc viņa tuvinieki. Ja tas nav iespējams, izsauc policiju un sagaidi viņu atbraukšanu.

Padoms! Ja ir neērti iet klāt bērnam publiskā vietā (īpaši vīrieši dažkārt baidās, ka viņus noturēs par uzmācīgiem tipiem), var pirms tam skaļi apvaicāties apkārtējiem, vai kāds pieskata šo bērnu. Arī tālāk situāciju var risināt kopā, tikai svarīgi, lai „kolektīvā atbildība” nebeidzas ar to, ka bērns pazūd no redzesloka.