Datums 12. jūlijs, 2022 – 9. septembris, 2022
Laiks0.00
Vieta Līvānu stikla un amatniecības centrs
Marta Gibiete

Līvānu stikla un amatniecības centrā  12. jūlijā tika atklāta Martas Ģibietes izstādi “Stikla Dārzs”,  izstāde būs skatāma  no 12.07.2022 līdz 03.09.2022.

Lūdzu uzmanību, ieklausieties! Kā skan asni spraucoties no zemes, kā paukšķ pumpuri atveroties, čaukst un san ziedlapas plaukstot, kā tirkšķ briestošie dārzeņi, grab čab sēklas, un klusi nopūšas vīstošie ziedi. Viss apkārt dīgst, plaukst, aug, zied, briest un vīst, lec un riet nebeidzamā kustībā, bez aizspriedumiem un kompromisiem.

Izstādē “Stikla Dārzs” būs skatāmas gan stikla skulptūras autortehnikā, gan eksperimenti plaknē, pārsvarā pēdējo gadu veikumi. Caurspīdīgās struktūras darbos no kolekcijas “Ceļotāji” papildinās nesen tapušie grafiskie gravējumi. Visjaunākie darbi ir telpiskie stikla pumpuri – mazi, lieli, cerīgi, gludi un krunkaini, koši un pelēcīgi, daži pavisam melni, citi dusmīgi. Tie ir kā liecība par neizbēgamo, neapstādināmo dzīvības ritmu ap mums un mūsos pašos, par cerību, par rītdienu.

Marta Gibiete aizraujas ar procesu un pētniecību. Izbaudu radīšanas procesu sākot no pirmās skices, cauri stikla apstrādes procesiem, līdz pēdējiem montāžas darbiem. Mani iedvesmo daba un dzīve, un radošais darbs. Apbrīnoju struktūras un ritmus dabā, gan pētot lapas uzbūvi, gan skatoties pļavā vai ezera ūdeņos. Vēroju un pamanu krāsas, gaismas, ritmus dabā, pilsētā, visapkārt mums, un tas baro manu iztēli.  Veidojot jaunus darbus, allaž rodas vēl un vēl jaunas idejas, kā papildināt esošo, kā pamēģināt savādāk, kā vēl varētu šo tēlu vai tehnisko risinājumu attīstīt. Tā ir kā pētniecība caur procesiem darbībā. Tā veidojas manu stikla objektu kolekcijas, katra mazliet atšķiras ar aktuālo vizuālo un idejisko uzdevumu – tonalitāti, formām, pielietoto stiklu, tehniku utt. Idejiski mani darbi ir par cikliskumu un ritmiem dabā un mūsu dzīvēs, par cerībām, bezcerību, ceļu, gaidām, prieku, vientulību un mazliet par skumjām. Es radu un dzīvoju, augu kopā ar saviem darbiem, citreiz ir grūti tos ierakstīt konkrētos teikumos, un nereti ar laika attālumu skatot senākus darbus, gribētos konceptu pārrakstīt.

Attēlā: "Pumpuriņš", stikls, autortehnika, 2020, foto Didzis Grodzs

Pumpuriņš, marta Gibiete