Izglītība Jauniešiem Vide
Vairāki cilvēki stāv ar diplomiem rokās

2022. gads tika pasludināts par Eiropas Jaunatnes gadu un Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) tā ietvaros īstenoja iniciatīvu ar dažādiem pasākumiem – 20 diskusijas reģionos par Eiropas nākotni “ESi Nākotne” ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības atbalstu, kā arī starptautisko projektu RŪPnīca, aktualizējot mežu ilgtspēju, klimata pārmaiņas un atbalstot pašu jauniešu lokālo iniciatīvu īstenošanu.

Arī Līvānu novada jaunieši ir izrādījuši interesi vides tēmā, tāpēc projekta RŪPnīca kampaņas “Jaunieši par klimatu” ietvaros 10. septembrī devās uz Homo Novus festivālu Rīgā, kur bija iespēja piedalīties iniciatīvā par mežu izciršanas aktualitāti. No šī pasākuma izrietēja vairākas Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra (MJIC) “Kvartāls” organizētās aktivitātes:

· 7. oktobrī MJIC “Kvartāls” un 10. oktobrī Jersikas pamatskolā norisinājās pasākums “Kas ir klimats?”, kur par šo tēmu tika veidotas grafiti gleznas, kā arī vēlāk dota iespēja aplūkot tapušo mākslas darbu izstādes.

· 20. oktobrī jauniešiem bija iespēja apmeklēt pasākumu “Arī Tu vari radīt O2” ar mērķi izzināt un praksē iemēģināt, kā mēs paši varam palīdzēt ražot skābekli. Aktivitāte norisinājās gan MJIC “Kvartāls” telpās, kur iesaistījās arī vides specialiste, parādot un pastāstot, kā rūpēties par dažādiem augiem mājās, piemājas dārziņos, pļavās un mežos. Paralēli tika diskutēts par augu nozīmi un dažādajiem veidiem, kā maksimāli tiem palīdzēt ražot skābekli;

· 21. novembrī izbraukuma pasākumā Jaunsilavas pamatskolā norisinājās diskusiju un praktiskā darbnīca, kurā bija iespēja uzzināt, kā no otrreiz pārstrādātiem materiāliem izveidot adventes vainagus. Pasākuma mērķis bija parādīt jauniešiem saudzīgu attieksmi pret dabu un to, ka dekorācijas iespējams veidot no ekoloģiskiem izejmateriāliem;

· 11. decembrī notika pamācošu atkritumu šķirošanas video filmēšana ar Lauri Zalānu “Esi radošs, mācies un māci citus pareizi šķirot” konkursa ietvaros. Video iespējams aplūkot MJIC “Kvartāls” sociālo tīklu kontos – Instagram, Facebook un TikTok.

Zaļi domājošas un aktīvas ir bijušas arī jaunietes no Rudzātu vidusskolas - Evita Marija Aizpuriete un Asnāte Jansone, kuras 2. novembrī organizēja izglītojošu un radošu pasākumu “Mežainis”. Aktivitāte norisinājās šīs pašas “Jaunieši par klimatu” kampaņas ietvaros ar mērķi dalīties zināšanās un pieredzē vides tēmas jautājumos. Pasākumā gūtās atziņas tika ierakstītas audumā, kas vēlāk tiks sašūts aizkaros, savukārt, šie aizkari tiks iekārti Rudzātu vidusskolas aktīvo jauniešu pašizveidotās atpūtas telpas “Mieriņš” logos. Tie kalpos kā atgādinājums dzīvot zaļāk, domāt līdzi savām ikdienas gaitām, kā arī neaizmirst par dabas nozīmi cilvēku dzīvēs.

Noslēdzošais pasākums – konference “Iedvesmas RŪPnīca: pilsoniskās iniciatīvas videi un ilgtspējai” norisinājās 27. janvārī, kurā tika parādīts, cik dažādas partnerības

un aktivitātes ir iespējamas, un, ka tie, kuri dara – tie var! Pasākumu apmeklēja MJIC “Kvartāls” vadītāja Marija Kostočko un aktīvās Līvānu novada jaunietes Evita Marija Aizpuriete, Asnāte Jansone, Viktorija Nagle un Vendija Ciša. Konferences pamattēma un diskusijas tika veidotas par un ap zaļāku ikdienu, cilvēku ietekmi uz dabu, ilgtspēju un nozīmīgumu. Konferences noslēgumā sekoja apbalvošana par aktīvu un radošu pilsonisko līdzdalību vides iniciatīvu veidošanā, un arī Līvānu novada jaunietes tika atzinīgi novērtētas, saņemot dažādas balvas, tai skaitā UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas simpātiju balvu.

Tika pasniegtas arī pārsteiguma balvas - viena Rudzātu vidusskolas un vēl viena Līvānu 1. vidusskolas skolniecēm – iedvesmas braucienu uz Islandi, kur vairāku dienu garumā būs iespēja diskutēt un darboties dažādu svarīgu ilgtspējas mērķu tēmās.

Pateicamies visiem jauniešiem par iesaistīšanos #JauniešiParKlimatu kampaņā, skolām par uzņēmību, atsaucību un uzņemšanu, Līvānu novada pašvaldībai, vides specialistei Gunitai Vaivode, kā arī LAPAS par finansējumu iniciatīvu realizēšanai.