Izglītība

5. martā Līvānu 1. vidusskolas, Līvānu 2. vidusskolas un Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskolas 10.-12. klašu skolēniem  notika lekcijas “Kā mēs sargājam Latviju?” , ko rīko Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotiem spēkiem un NATO paplašinātās klātbūtnes  Latvijā kaujas grupu. Lekcijas vadīja Aizsardzības ministrijas pārstāve Daiga Ozola un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvis virsseržants Artūrs Pakers.

Lekcijas gaitā skolēni uzzināja par visaptverošo valsts aizsardzību un to, kas nepieciešams aizsardzībai. Tika stāstīts par Latvijas aizsardzības iespējām, drošības izaicinājumiem, Latvijas armiju  un NATO sabiedroto spēku iekļaušanos tajā. 10. -12. klašu skolēni arī guva informāciju par iespējām iesaistīties Jaunsardzē, Zemessardzē un kļūt par Nacionālo bruņoto spēku karavīru. Iestāties dienestā tika aicinātas arī meitenes, jo kā atklāja A. Pakers, tad 15% no Latvijas bruņoto spēku pārstāv tieši sievietes, kas ir augstāks rādītājs kā citur pasaulē, kur tas ir vidēji 10% robežās. 

Tika runāts par to, kas ir ārkārtas situācija un krīze, kā tajā rīkoties. Skolēni ieguva informatīvus materiālus par rīcības stratēģiju pirmo 72 stundu laikā pēc kādas ārkārtas situācijas, kā arī to, ko likt somā, ja nākas pamest savu dzīvesvietu. D. Ozola un A. Pekers skolēniem uzdeva jautājumus par aizsardzības jomu, arī skolēniem bija iespēja izrādīt savu interesi un gūt atbildes uz saviem jautājumiem.

10. klases skolēni pēc pasākuma atzina, ka tas bijis interesants, vērtīgs un nepieciešams, “jo stāsta dzīvei nepieciešamus faktus, kā arī dod idejas tam, ar ko var saistīt savu dzīvi”, “jo es varu labāk saprast, ko vēlos darīt nākotnē”. Viss ticis labi un saprotami izskaidrots, uzzināts, kas ir mobilitāte – nemobilitāte un ko darīt ārkārtas situācijā tuvāko 72 stundu laikā.  Turklāt skolēni uzskata, ka šāda veida pasākumi varētu notikt arī biežāk, jo sniedz informāciju, ko daudzi nemaz nezina.

Paldies Aizsardzības ministrijas pārstāvei Daigai Ozolai un virsseržantam Artūram Pakeram par lekcijām!

Informāciju sagatavoja:

Rasma Svikle-Popova, pedagogs karjeras konsultants